Op ontdekking in het centrum van Tienen
Het heldere avondlicht op 22 maart 2026 zette de standbeelden rond de O.L.V.-ten-Poelkerk in Tienen heel mooi in de kijker. Hiervan maakte ik dankbaar gebruik om enkele bijzondere kiekjes te nemen. Mag ik jullie meenemen op een boeiende en leerrijke fotoreportage? Ik hoop dat jullie ervan zullen genieten net zoals ik genoten heb tijdens de samenstelling ervan!
De Gouden Madam
De Gouden madam, ook de danseuse of vliegende madam genoemd, is een herdenkingsmonument uit 1923 op de Kalkmarkt nabij de Onze-Lieve-Vrouw-ten-Poelkerk. Het monument is opgericht voor de slachtoffers van de Eerste Wereldoorlog. Vanwege het goudkleurige beeld met wapperende gewaden kreeg het de bijnaam Gouden madam.



De Groene Jef
Vòòr de legendarische ‘boomkes’, een plantsoen van wilde kastanjes, staat het bronzen standbeeld van de hand van de beroemde Antwerpse beeldhouwer Jef Lambeaux. Het werd onthuld op zondag 6 augustus 1905, ter herdenking van de 75ste verjaardag van de Belgische onafhankelijkheid. Door de patina van het brons is dit monument groen geworden, zodat de volksmond spreekt van ‘De Groene’ of ‘Groene Jef’.




De drie vrouwenfiguren Hoop-Verlangen-Volharding
Drie bronzen vrouwenfiguren van de kunstenaar Willy Peeters kregen een plaatsje in de Kerktuin. Elk beeld is 1,30 m hoog en de drie beelden wegen elk tussen 55 kg en 62 kg. Het beeld ‘Hoop’ werd in 1998 onthuld door Ladies Circle en Ronde Tafel 21 naar aanleiding van respectievelijk hun 30- en 40-jarig bestaan. Het beeld ‘Verlangen’ werd in 1999 geschonken door Rotary Tienen naar aanleiding van haar 70-jarig bestaan. Het beeld ‘Volharding’ werd als laatste gecreëerd en in 2003 schonk de Fifty-One Club het ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan.







Standbeeld “Spaile bè de maais”
“Het beeld is de verpersoonlijking van de meest bekende zin in het Tiense dialect en betekent simpelweg ‘spelen met de knikkers op het voetpad (de braai) van ’t kottegoar”, verklaart kunstenaar Daniël De Ruyter die in 2006 het beeld creëerde in opdracht van Kiwanis Tienen Hageland. Wat in de volksmond het “kottegoar” genoemd wordt – afgeleid van het Franse corps de garde, was het wachtlokaal van de politie aan de Grote Markt, een deel van het gebouw waar zich nu het vredegerecht en de Tiense reuzen in bevinden. Op het binnenpleintje staat museum Het Toreke, in vroeger tijden de doorvoergevangenis waar vooral dronkenlappen in terecht kwamen.

De Vredesduif
Op een sokkel in blauwe hardsteen is een vredesduif voorgesteld die de wereld beschermt. Het monument is een eerbetoon aan de bevrijders van de stad Tienen, de Amerikaanse pantserdivisie Hell on Wheels 2nd Armoured Division. De Hell on Wheels was een geducht wapen dat door de Duitsers gevreesd werd. Een andere bijnaam die zij ten volle verdiende was “de ijzeren vuist van het 19de korps”.
Het monument kadert in het project “Tienen bevrijdt'” dat de formele oprichting van de Tiense Bevrijdingsfeesten tot gevolg had. Het kunstwerk werd op initiatief van Jan Degeest en Jan Laermans gemaakt door Ivan Struys. De inhuldiging vond plaats op 4 september 2004 in aanwezigheid van Amerikaansde veteranen en een Amerikaanse erewacht.

Bekijk hier beneden het gigantische aantal inschrijvingen voor de nieuwsbrief,
en het aantal groeit nog steeds! Dat kan alleen maar door elke dag een flinke dosis spannende content te brengen. Dus waar wacht je nog op? Sluit je vandaag nog aan bij de duizenden die al de sprongetjes van blijdschap maken!
Ontvang exclusieve updates, boeiende verhalen en inspirerende tips rechtstreeks in je inbox. Mis geen moment meer van de opwinding en ontdek als eerste de nieuwste trends en inzichten. Abonneer je nu en word deel van onze levendige community!
Door je in te schrijven, ben je altijd in de loop van de nieuwste trends en ontwikkelingen die voor jou relevant zijn.
En dat is nog niet alles! We delen regelmatig slimme tips en inzichten die jouw dagelijkse leven of carrière een flinke boost kunnen geven. Grijp deze kans om deel uit te maken van onze groeiende community en ontvang al die voordelen rechtstreeks in je inbox!
Vergeet niet om na je aanmelding je mail-box te checken en op die bevestigingslink te klikken. Dit is een slimme zet om jou te beschermen tegen die vervelende Spam.
We zijn net zo anti-Spam als jij! En maak je geen zorgen, jouw gegevens worden “NIET” gedeeld met anderen!
✨ Tip: Wil je nog meer inspiratie, verhalen of praktische gidsen ontdekken?
🌟 Ontdek nog meer inspiratie hieronder!
Scroll gerust verder naar beneden en neem een kijkje in de categorieën en gerelateerde berichten. Daar vind je nog veel meer waardevolle content die naadloos aansluit bij dit thema.
Laat je verrassen, klik door, en geniet van alles wat onze warme Tiense community te bieden heeft. 📚✨ De categorieën vind je onder Gerelateerde berichten — eenvoudig, overzichtelijk en boordevol inspiratie. 🌈💡
Klik je op een categorie, dan verschijnt eerst een korte inleiding. Daarna krijg je automatisch een overzicht van alle berichten die eerder in deze categorie zijn geplaatst.
Laat je inspireren, ontdek nieuwe verhalen en duik dieper in wat jou raakt 💛
Vergeet zeker niet om ook even onze Home‑pagina te bezoeken
via de link hieronder. Daar maak je kennis met de bezielers achter deze blog, de verhalen, de passie en de warme gemeenschap die dit alles mogelijk maakt. Laat je inspireren, ontdek wie we zijn, en voel je welkom in onze wereld van fotografie, verhalen en Tiense verbondenheid ✨💛📸
✨ Klik hier om verder te lezen
Ontdek meer van ✨ Theo‑Herbots – Fotograaf en Verhalenverteller 📸 || ✨ Theo Herbots – Photographer and Storyteller 📸✨✨ ||
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.



Waaw Filip… wat een betoverend fotoverslag heb je hier neergezet.
Je beelden ademen niet alleen Tienen, ze léven Tienen.
Elke foto voelt als een zachte wandeling door onze stad —
langs verhalen in brons, herinneringen in steen
en licht dat als een warme hand over de geschiedenis strijkt. ✨📸
Je hebt de ziel van onze standbeelden gevangen
zoals alleen iemand met écht hart voor Tienen dat kan.
De Gouden Madam straalt alsof ze opnieuw ontwaakt,
De Groene Jef lijkt even te glimlachen,
en Hoop, Verlangen en Volharding fluisteren hun stille kracht
recht in het hart van de kijker. 💛
Dankjewel om dit zo liefdevol, zo zorgvuldig en zo kunstzinnig te brengen.
Je reportage is niet zomaar een reeks foto’s —
het is een ode aan onze stad,
aan haar verleden, haar mensen, haar verhalen.
Een cadeau voor iedereen die Tienen draagt,
van dichtbij of van ver. 🌍💫
Met warme groet,
Theo 🌟😊