“Vijf Iconische Tiense Gebouwen Rond de Grote Markt: Erfgoed met een Verhaal”
🌟 Intro (als Theo-Herbots, fiere inwoner van Tienen)
Welkom, lieve lezer. Vanuit het hart van Tienen — waar geschiedenis, menselijkheid en zachte warmte elkaar ontmoeten — neem ik je graag mee op een reis vol verhalen, inzichten en verbondenheid. Als fiere Tienenaar draag ik mijn stad in elke zin die ik schrijf: haar pleinen, haar mensen, haar stille kracht. Hier, tussen suikerstad en erfgoed, vind ik telkens opnieuw de inspiratie om te delen, te verbinden en te bouwen aan iets dat groter is dan onszelf.
Vijf iconische Tiense gebouwen rond de Grote Markt
Wist je dat Tienen een van de grootste marktpleinen van ons land heeft? Dat grote plein in het centrum van onze stad is omringd door enkele bijzondere gebouwen. We lichten er vijf historisch belangrijke architecturale parels uit.
Stadhuis
Wie op de Grote Markt van Tienen aankomt kan niet naast het stadhuis kijken. Het historische pand neemt een centrale plek in. Dankzij de zes Korintische zuilen doet het denken aan een Griekse tempel. Als kers op de taart prijken er boven de ramen zeven vergulde borstbeelden van beroemde historische figuren, waaronder Keizer Karel V, Vesalius en de Vlaamse meesters Rubens en Van Dijck.
Hoewel we niet precies weten wanneer het allereerste stadhuis gebouwd werd, staat vast dat het huidige gebouw zeker niet het eerste is. Tienen kende door de eeuwen heen drie verschillende stadskernen. In de Frankische tijd lag het centrum in de huidige stationsbuurt, en later, rond 1380, zou het stadhuis op de huidige Veemarkt zijn gebouwd.
De rampzalige verwoesting van Tienen in 1635 maakte korte metten met het stadhuis en het stadsarchief, waarna het stadsbestuur besloot te verhuizen naar de Grote Markt. Daar vonden ze tijdelijk onderdak in verschillende panden, tot in 1711 een prachtige patriciërswoning in Vlaamse renaissancestijl werd aangekocht van de familie Immens. Dit huis op de Grote Markt werd het nieuwe stadhuis. In 1835 toverde stadsarchitect François Drossaert het om tot een schitterende neoclassicistisch stadhuis. Vandaag doet het nog steeds dienst als raadszaal voor de gemeenteraad en als ceremoniële zaal bij bijvoorbeeld huwelijken.

De Tinnen Schotel
De voormalige herberg, bekend als de ‘Scheuleer’ of ‘Schotel’, staat al sinds de 16de eeuw op de kaart. Het is een indrukwekkend gebouw met een elegante gevel, een grote toegangspoort en hoge ramen. De huidige gevel dateert van 1830, toen architect Philippe Robbiets het pand onder handen nam. Sindsdien is ‘De Tinnen Schotel’ een statig dubbel huis in Lodewijk XVI-stijl, met drie verdiepingen en een zadeldak met venster. De voorgevel, gemaakt van lokale kalkzandsteen, valt op door de rondboog van de versierde koetspoort. Het balkon heeft een unieke smeedijzeren balustrade die de volledige gevel siert.
Door de eeuwen heen heeft deze herberg enkele beroemde gasten verwelkomd, waaronder Napoleon, Mozart en Wellington. Toen de spoorverbinding Brussel-Luik in 1837 niet meer in het Tiense stadscentrum passeerde, verloor het logementshuis aan belang. Na een periode als ijzerhandel werd het pand uiteindelijk omgebouwd tot de luxueuze privéwoning van burgemeester en industrieel Victor Beauduin.
In 1908 onderging het gebouw opnieuw een transformatie en werd het omgebouwd tot het Provinciaal Instituut voor Technisch Onderwijs. In 1986 verhuisde de school, waarna de Tiense kunstacademie zijn intrek nam in dit historische pand.


Vredegerecht
François Drossaert was een hardwerkende architect, want ook het derde gebouw in deze lijst in van zijn hand. De elegante neoclassicistische voorgevel, wordt gekenmerkt door een prachtige zuilengalerij die leidt naar een pleintje en het stedelijke museum ‘Het Toreke’. Oorspronkelijk diende deze galerij als overdekte marktplaats.
Het gebouw uit 1846 staat op een historische plek waar ooit het Corps de Garde, oftewel de ‘Kottegoar’ in de volksmond, was gehuisvest – de thuishaven van de burgerwacht. Door de jaren heen kreeg het pand meerdere functies. Het bood onderdak aan het Vredegerecht, het politiekantoor, het bureau van de Burgerlijke Godshuizen en het Bureau der Octrooien. Daarnaast deed het dienst als tekenschool en als Bureau voor openbare Werken. In 2002 kreeg het gebouw een nieuwe bestemming als Suikermuseum. Helaas sloot het museum in 2017 zijn deuren. Sindsdien is het de woonplaats van de Tiense Reuzen en doet het dienst als tentoonstellingsruimte van de stad Tienen.


Het Toreke
‘Het Toreke’, ligt een beetje verborgen achter de hoge gevels aan de Grote Markt. Het gebouw deed vroeger dienst als stadsgevangenis. Het is een ontwerp van architect François Drossaert, die onder andere ook het stadhuis ontwierp. Het gebouw dateert van 1848 en kreeg in 1978 een heuse make-over. Sindsdien is het Toreke ingericht als stedelijk museum, waar bezoekers de rijke geschiedenis van onze regio kunnen ontdekken.
Zo kom je er bijzondere vondsten uit het Gallo-Romeinse tijdperk tegen, of ontdek je de geschiedenis van Hageland met een focus op de periode tussen de 16de en 20ste eeuw. Met tijdelijke tentoonstellingen ontdek je elke keer weer iets nieuws over het rijke, Tiense verleden.


Onze-Lieve-Vrouw-ten-Poelkerk
Het hoogste en opvallendste gebouw op de Grote Markt is ongetwijfeld de Onze-Lieve-Vrouw-ten-Poelkerk. De kerk is een van de mooiste voorbeelden van Brabantse hooggotiek. Het grondplan en de prachtige portalen werden ontworpen door de architect Jan van Osy en ondergingen een restauratie in 1913. De drie portalen aan de westgevel zijn rijkelijk versierd met beelden die taferelen uit zowel het Oude als het Nieuwe Testament uitbeelden, en mogelijk ook de bouwgeschiedenis van de kerk vertellen. De 70 meter hoge toren kreeg na een brand in 1654 een elegante barokke spits, die het silhouet van de kerk kenmerkt.
In de 19de eeuw werd de kerk uitgebreid met twee zijkoren en een sacristie, en kreeg ze barokke meubelstukken zoals altaren en biechtstoelen. Oorspronkelijk diende de kerk als bedevaartkapel, ter ere van Onze-Lieve-Vrouw-ten-Poel. Het beroemde Mariabeeld van Walter Pans, dat lange tijd een bron van devotie was, prijkt nu boven het hoogaltaar.
Een oude legende vertelt over de Heilige Maagd en een verdwenen poel, die verbonden zijn met de oorsprong van de kapel. Pas in 1802 werd de kapel verheven tot volwaardige parochiekerk. In 2002 werden het kruis en de haan, die tientallen jaren van de toren verdwenen waren, opnieuw geplaatst.


Bron: Stadsinformatie en historische
https://www.visit.tienen.be/vijf-iconische-tiense-gebouwen-rond-de-grote-markt
🌟 Slot (als Theo-Herbots, fiere inwoner van Tienen)
Dank je wel om samen met mij door dit stukje Tiense ziel te wandelen. Moge deze woorden je raken, inspireren of simpelweg even doen glimlachen. Vanuit mijn geliefde Tienen stuur ik je warmte, kracht en verbondenheid — vandaag, morgen en elke dag dat we elkaar hier ontmoeten. Samen blijven we bouwen aan schoonheid, aan gemeenschap, en aan verhalen die blijven nazinderen.
Bekijk de video met andere bezienswaardigheden in Tienen
Heb jij⁉️
- Dit Bericht volledig gelezen?
- Een reactie geplaatst in het reactieformulier onderaan?
- Dit bericht gedeeld op Sociale-Media?
- De linken bovenaan het bericht bekeken (door daarop te drukken, zie Je een overzicht van al de berichten die reeds in die categorie zijn gepubliceerd)
- Dan zijn wij U daar enorm dankbaar voor
- Ga naar de homepagina voor volledige informatie over deze Blog
Vragen of opmerkingen?
Dat kan nu via Whatsapp

Waarom zou je je inschrijven voor onze nieuwsbrief?
Onze nieuwsbrief is jouw VIP-pas naar de allerlaatste updates, inspirerende verhalen en onweerstaanbare aanbiedingen die je nergens anders kunt scoren!
Bekijk hier beneden het gigantische aantal inschrijvingen voor de nieuwsbrief,
en het aantal groeit nog steeds! Dat kan alleen maar door elke dag een flinke dosis spannende content te brengen. Dus waar wacht je nog op? Sluit je vandaag nog aan bij de duizenden die al de sprongetjes van blijdschap maken!
Ontvang exclusieve updates, boeiende verhalen en inspirerende tips rechtstreeks in je inbox. Mis geen moment meer van de opwinding en ontdek als eerste de nieuwste trends en inzichten. Abonneer je nu en word deel van onze levendige community!
Door je in te schrijven, ben je altijd in de loop van de nieuwste trends en ontwikkelingen die voor jou relevant zijn.
En dat is nog niet alles! We delen regelmatig slimme tips en inzichten die jouw dagelijkse leven of carrière een flinke boost kunnen geven. Grijp deze kans om deel uit te maken van onze groeiende community en ontvang al die voordelen rechtstreeks in je inbox!

Vergeet niet om na je aanmelding je mail-box te checken en op die bevestigingslink te klikken. Dit is een slimme zet om jou te beschermen tegen die vervelende Spam.
We zijn net zo anti-Spam als jij! En maak je geen zorgen, jouw gegevens worden “NIET” gedeeld met anderen!
Verneem alles over ons op de homepagina
Ps: Voordat je in de actie-modus gaat, zouden we het geweldig vinden als je een reactie achterlaat in het formulier hieronder en dit daarna deelt met je vrienden via de sociale media knoppen onderaan.
Laten we het nieuws de wereld in katapulten! Samen kunnen we een positieve impact maken en anderen inspireren met deze geweldige tool.
Vergeet vooral niet je ervaringen te delen (ja, dat reactieformulier onder het auteursprofiel), wie weet inspireer je anderen ook om die sprongetjes te maken! En, oh ja, zorg ervoor dat je dit bericht deelt met je familie, vrienden en kennissen via die handige social-media knoppen hieronder!
Vergeet niet
PS: bovenaan dit bericht prijken de categorieën waarin dit bericht is gepubliceerd. Klik erop en voilà, je ontdekt alle berichten die ik al in deze categorie heb gedropt!Misschien vind je wel een verborgen parel die je interesse wekt of ontdek je een onderwerp waar je nog meer over wilt lezen.
Of je nu op zoek bent naar inspiratie, informatie, of gewoon wat ontspanning, er is voor ieder wat wils. Veel plezier met het verkennen van mijn wereld van verhalen en inzichten!
Blijf dus scrollen voor meer leesplezier!
En als je toch al daar bent, waarom geef je niet meteen een reactie en deel je dit bericht met je Familie, Vrienden en kennissen?
Ze zullen je eeuwig dankbaar zijn, want eindelijk krijgen ze die info waar ze al zo lang naar hunkeren!
Deel de vreugde en laat hen meegenieten van de kennis en inzichten die je hebt opgedaan
Samen kunnen jullie discussiëren, lachen en misschien zelfs nieuwe ideeën opdoen. Het is een kans om verbinding te maken en elkaars wereld een beetje te verrijken. Wie weet, misschien inspireer je iemand om zelf ook verder te zoeken en te leren.
Dus aarzel niet, deel die wijsheid en zie hoe het in de wereld verspreidt!
Als je dat allemaal hebt afgerond, surf dan ook even naar de homepagina door op de afbeelding hieronder te klikken!

Hartelijk dank voor je steun en enthousiasme! Oh, en vergeet niet je in te schrijven voor onze nieuwsbrief! 🎉
Het geheim achter ons wereldwijde succes?
Een magisch vertaalprogramma dat onze hele website automatisch omzet in de taal van jouw browser! Zelfs als je met een vreemde lettertype werkt, geen probleem!
Dankzij onze geavanceerde technologie kunnen we ervoor zorgen dat elke pagina er perfect uitziet en intuïtief aanvoelt, ongeacht de taal die je spreekt of de apparaten die je gebruikt. Dit maakt het voor onze internationale gemeenschap van gebruikers mogelijk om naadloos te navigeren en te genieten van een gepersonaliseerde ervaring. We zijn toegewijd aan het blijven innoveren en het verrijken van onze diensten, zodat iedereen zich welkom voelt, waar ter wereld ze zich ook bevinden.
👉 Benieuwd naar alle indrukwekkende statistieken?
Klik dan op “See More” in de FagCounter hieronder en ontdek wat er écht achter onze actie schuilgaat. Je zult versteld staan van de kracht van verbondenheid, kunst en verhaal!
Statistieken liegen niet: In de tool die ik hiervoor gebruik worden de cijfers om de 10 minuten automatisch aangepast
📚 Laat u bekoren door onze rijke waaier aan publicaties!
Ontdek meer van Herbots-Theo Blogger & Filip Callens in Tienen (Belgium)
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Door Blogger-Network-Theo-Herbots

FilipCallens
Prachtig beschreven Theo! Hier gaan toeristen op af komen!
“Bedankt, Filip. Toerisme in Tienen bevorderen is één van mijn grote drijfveren, en met jouw waardevolle bijdragen til jij dat mee naar een hoger niveau. Samen zetten we onze stad nog sterker op de kaart.”
Groetjes 😀
Theo